Каталог бесплатных книг
Главная  |  Добавить работу  |  О прокте  |  Правила использования  |  Контакты  
Главная страница сайта База рефератовнаписать намКарта сайта

Палеоліт

Біля 600 000 років тому значна частина України була вкрита льодовиками. Перше зледеніння не досягло меж України, але друге своєю південною межею пройшло недалеко від Полісся та Чернігівіцини. Третє зледеніння захопило вже значну частину України. Льодовики дійшли до підніжжя Карпат. Два величезних язики спускалися до Дніпра, до Кременчука, та до Дону, устя Хопра та Медведиці. Льодова маса поволі посувалася на південь, проходячи від 3 до 5 км. на рік, в залежності від рельєфу місцевости. Величезні камені виривала вона з землі, відривала від гірських масивів і несла з собою, вигладжуючи їх по дорозі. Такими каменями, валунами, позначився кінець льодовика. У Києві, наприклад, лежить великий-валун із Фінляндії, менші валуни зустрічаються на полях Катеринославщини. В селі Сухі Горби на Лубенщині залишилися брили червоного граніту. Коли льодовики танули, на поверхні землі, звільненій від льоду, зароджувалося життя: з'являлися фльора та фавна. Вони не були подібні до сучасних. Ліси кедрів, ялин, смерек, сосен вкрили територію України. Сибірський носоріг, печерний ведмідь, печерний лев, мамут, бізон, слон-тригонтерій, гігантський олень — це головні представники фавни тих часів. Тоді ж на території України з'явилась і людина. Існування людини доводять рештки самої людини та знаряддя, примітивно зроблені з каменю. Ця доба має назву «доби каменя». Найдавніша називається «давньокам'яною добою», або палеолітичною. (Ця назва походить від грецьких слів: «палеос» — давній та «літос» — камінь.) Довгий час у науці панувала думка, мовляв, в Україні людина з'явилася значно пізніше, ніж у Західній Евроігі, і що в Україні не було Італеоліту. Тому перша знахідка палеолітичних знарядь разом із кістками мамутів, викрита на території України в 1871 р. Ф. І. Камінським біля села Гонців на Полтавщині, справила велике враження в наукових колах. Після того на території України було зроблено багато знахідок того ж роду.

Пам'ятки палеолітичної доби знаходять здебільшого у так званих «стоянках»- «стійбищах», де людина перебувала більш-менш довгий час, та у «майстернях» — місцях, де був відповідний до вимог техніки людини камінь. З нього людина виробляла свої знаряддя й залишала уламки каменя. Палеоліт поділяється на кілька періодів, які позначаються за назвами тих місцевостей, де вперше було їх знайдено. Найдавніша палеолітична доба — Шельська характеризується масивними мигдалевидними кам'яними ручними рубилаши. Датується вона приблизно 200 000 років до Хр., коли, між періодами двох зледенінь, було в Европі тепло. Деякі археологи, як от І. Г. Шовкопляс, Я. Пастернак, відносять до Шельської доби знахідки біля с. Лука-Врублевська в Подністров'ї Інші археологи, серед них В. Щербаківський, А. Л. Монгайт та інші, ставляться скептично до цього і вважають речі Луки-Врублевської пізнішої доби. Аналогічні речі знайдено на півдні Англії, на верхів'ях Рони, Райну, Дунаю. Більше матеріялів (і певнішого характеру) про людність України стосуються наступної доби — Ашельської. Вона збігається з наступом на Україну льодовика. Підсоння змінюється, зникають теплолюбні тварини, людина шукає захисту від холоду в печерах, гротах. Вона полює на звірів, м'ясо яких споживає, а з шкір робить одяг. До цієї доби на Україні належать стоянки на Дніпрі, в урочищах Круглий, Ненаситець, у с. Буремка, на Сулі.

Наступна доба — Муст'єрська, що датується біля 100 000 років до Р. X., припадає на найбільше зледеніння в Україні, 3 тварин живуть мамути, шерстисті носороги, зубри, дикі коні, північні олені, ведмеді, гієни тощо. До цієї доби стосується вже багато пам'яток перебування людини в Україні. В. М. Щербаківський вважав, що людина з'явилася в Україні тільки за Муст'єрської доби." Територія, де перебувала людина, дуже обширна: на південь від Пинських болот, басейну Десни, до Сіверського Дінця. Пам'ятки перебування людини знайдено в Чернігівщині (біля Деркуль), на Дніпрі (Кодак, Запоріжжя), на Волині (Житомир), у Галичині (с. Касперівка) тощо. Вдосконалюється техніка обробки каменю, ручні рубила замінюють конечники, скребла. Вживають також кісток тварин як голок, вил. До цієї доби належить найбільше відкриття, яке зробило будь-коли людство: вміння здобувати вогонь. Людина користувалася з нього для огрівання й освітлення житла, для печення та варення їжі. Глиняного посуду ще не було, і людина використовувала для варення черепи тварин. До цієї доби належать житла людини в землянках. Так, у Києві на Кирилівській вулиці знайшрв археолог В. В. Хвойка селище з землянками та рештками 70 мамутів. Решток людини цієї доби не знайдено в Україні, але у Криму, в печері Кіїк-Коба, серед крем'яних знарядь муст'єрського типу та кісток тварин знайдено такі рештки; руку та кістки дитини. Типом ця людина належить до «неандертальського», названого так за річкою Неандер, у Німеччині, де вперше було знайдено її череп.

Неандертальська людина була невелика на зріст, присадкувата, з низькочолим черепом, великими надбрівними дугами. Можливо, вона ще не володіла розчленованою мовою. Але ця неандертальська людина вже відчувала існування вищої сили, що керує життям, і намагалася привернути до себе її увагу та прихильність. Так постали складні магічні заходи. До цієї доби стосуються й початки вірувань у мітичних предків людини, «тотеми». Таким предком могли бути тварини, рослини, камені тощо. Пережитки цих тотемічних уявлень збереглися до наших часів у мистецтві, в байках, казках, піснях. За цієї доби вперше констатовано ритуальні поховання мерців, здебільшого в самих селищах. При покійниках ставили їжу та різне знаряддя. Пізній палеоліт поділяється теж на три доби; Оріньякську, Со-Яютрейську та Мадленську. За час пізнього палеоліту людність зайняла вже широкі простори в Европі: Францію, Еспанію, Баварію, Бельгію, Саксонію, Чехію, Білорусь, Україну, Крим, Кавказ. На півночі — фінські землі: верхів'я Волги, Перміцину до Уралу. В той же час «намічається різниця культур південної та північної Европи: на півночі не було культур Солютрейської та Мадленської, які дали такі цікаві пам'ятки на півдні. На базі Оріньякської культури — першої форми пізнього палеоліту — розвивалася т. зв. Свідерська культура (названа від села Свідра Велька, біля Варшави), яку можна вважати основою балтонордійської культури. В Україні дуже багато знахідок пізнішого палеоліту (епохи: Оріньякська, Солютрейська, Мадленська). Крім гротів та печер, людина мешкає в житлах типу куреня. Стіни їхні обставлено кістками мамугів — іклами та лопатками — і вкрито шкурами тварин. Найвидатніші з знахідок: Деркул у басейні Сіверного Дінця, Пушкарі на Новгород-Сіверщині, Чулагів на Десні, Колесниково на Сівер. Дінтр, Старий Кодак біля Катеринослава, Гонці на Удаю, Мізин на Новгород-Сіверщині, Кирилівська в Києві, Довгоничі біля Овруча, Фастів, Дубова Балка тощо.

Починаючи з Муст'єрської доби, як сказано вище, в пам'ятках палеоліту знаходять багато вказівок на існування віри людини у вищу силу, на бажання ії привернути їй допомогу різними «магічними» знаками й зображеннями та магічними причаровуваннями. З цим пов'язані переважно пам'ятки мистецтва, яких було дуже багато. Так, були фігурки жінок (Гонці), тварин, пташок, малюнки та різьблення на стінах (напр., с. Озаринці на Поділлі, Кам'яна могила біля Мелітополя, різьба на мамутових іклах Кирилівської стоянки в Києві, пташки та орнаменти браслетів, меандром у Мізині на Новгород-Сіверщині тощо). Взагалі Мізинська стоянка, досліджена Ф. К. Вовком, Л. X. Чикаленком та іншими видатними археологами, дає дуже багато. Серед величезного числа виробів з каменю та кости заслуговують на особливу увагу фігурки пташок, вкриті геометричним орнаментом, браслети з ікол мамута й інші різьблені речі. На них — найстарший в історії мистецтва орнамент меандра, але поставлений похило, навкоси. До Мадленської культури належить чимало мистецьких виробів, наприклад, у Костенках знайдено 43 статуетки. Від цієї доби залишилися поховання й рештки людини. Це вже це неандертальська примітивна людина, а людина кроманьйонського типу, яка мало відрізняється від сучасного європейця. Вона трималася просто, вертикально, руки ії рухалися вільно. Вона володіла мовою. Підбиваючи підсумки, треба сказати, що за доби палеоліту населення України мало багато спільного з населеяням Західньої європи — південної Франції, Піренеїв, Швайцарії, Баварії: і антропологічним типом, і технікою знарядь, і побутом, і мистецтвом, і релігійними поглядами. З другого боку, можна спостерігати чимало рис, які з палеоліту збереглися в мистецтві України (порівняти орнаменти Мізиня з українськими вишивками тощо). «Культурна єдність з 100 тисяч років до Р. X.— найкращий довід европейського походження культури і фізичного типу українського народу», — пише проф. П. Курінний." З другого боку, важливе те, що з палеоліту оформлюється дві групи європейських культур: одна охоплювала північну Німеччину, Польщу, північні землі Східньої Европи, друга розгорталася на південних землях Европи від Піренеїв, південної Франції, Швайцарії, Чехії, Білоруси, України. Так з палеоліту зароджується розподіл культур північно-нордійської та південної — кельтсько-дунайсько-української.


Содержание книги Історія України - Полонська Василенко Наталія: Том 1

Комментарии к книге

оставить комментарий 

Ваше имя:
Отзыв:
Защитный кодслава | 12.12.2011 18:14
то что нада
Ответить
людмила | 23.03.2011 21:27
Всю книгу, я, ще не прочитала, але матеріал видно непоганий.
Ответить
фЄдЬкА | 07.03.2011 11:21
нічо так нормально,читати можна....)
Ответить
yana | 18.02.2011 10:58
ok
Ответить
Назар | 09.02.2011 20:55
зміст хороший, а взагальному покищо не можу сказати)
Ответить
Света | 06.02.2011 19:58
!!!!!
Ответить
нАТУСЬКА | 31.01.2011 17:15
СПОСИБКИ)))*
Ответить
нАТУСЬКА | 31.01.2011 17:15
СПОСИБКИ)))*
Ответить
леся | 20.01.2011 08:48
жжжж
Ответить
ком | 18.01.2011 23:03
Дякую! УРА!
Ответить
оксана | 13.01.2011 15:57
хорошо
Ответить
Гость | 04.01.2011 13:15
Загадки славянских названий. Откуда появились названия Украина и украинцы? Кто такие укры? Почему государство Рось стало Украиной? ( http://rivne-surenzh.com.ua/ru/our_articles/117 )
Ответить
NALA | 28.12.2010 22:15
думаю, стоит почитать.
Ответить
bhvgfc | 24.12.2010 16:18
yytttttttttttttttttttttttttttttt
Ответить
2gar | 19.12.2010 16:52
Видатний професор - видатна книга!
Ответить
Іванна | 17.12.2010 13:04
Прикольная книжка
Ответить
люда | 16.12.2010 22:08
чудова книга, знайшла потрібну інформацію.
Ответить
Людмила | 06.11.2010 18:30
!!!! Дуже вдячна . Чудовий матеріал для студента.
Ответить
паША | 04.11.2010 22:31
Надеюсь интересная книжка!!!!!!!!!!!!!!!!а так я люблю историю
Ответить
юля | 31.10.2010 18:45
это очень хорошо изложенная книга! удобная в работе
Ответить
ЮЛИЯ | 30.10.2010 16:36
Спасибо большое. Это именно то, что я долго искала. Пишу диплом. Уже даже не надеялась найти что-то толковое.
Ответить
Оксана | 25.10.2010 18:41
хороша книжка
Ответить
Юля | 24.10.2010 11:28
Очень познавательная книга
Ответить
galy | 23.10.2010 14:43
дуже потрібна ця книжка
Ответить
Максим | 14.10.2010 23:35
Дуже вдячний за надану інформацію. Меі це дуже допомогло!
Ответить
Женя | 15.09.2010 21:18
Sorry!!! чувак!!!***
Ответить
Женя | 15.09.2010 21:17
Вопще Бєляєв класний чювак!! Мене материа какрас к симинару подойдет
Ответить
Dana | 13.09.2010 15:50
Oчень не плохая информация :)
Ответить
Olena | 13.09.2010 14:46
This book the best !!!!!!!!!!!!!
Ответить
Nastya | 08.09.2010 11:35
Спасибо за помощ!!!!
Ответить
Вита | 06.09.2010 12:05
дякую, мені дуже допомогла
Ответить
оксана | 04.09.2010 18:25
класна книга,дякую
Ответить
Альона | 02.09.2010 22:52
дякую мени дуже допомогло.
Ответить
ОЛя | 28.08.2010 21:40
хорошая книга
Ответить
света | 27.06.2010 20:22
очень даже неплохо
Ответить
http://i-piar.net.ua | 20.06.2010 15:39
книга классс еще б пдф выложили или текстовку
Ответить
Vasulka | 03.06.2010 09:55
Дуже хороша книга. Мені допомогла при написанні дипломної, дякую!!!
Ответить
s | 11.05.2010 10:20
5+
Ответить
Alexandr | 10.05.2010 20:25
Вы далбаебы нехуй срать тут если у вас руки из жопы , книга норм вот токо былоб хорошо еслибы разметка страниц была
Ответить
lilija | 10.05.2010 12:53
дякую
Ответить
Зоряна | 09.05.2010 10:14
Дякую! Ця книга мені дуже допомогла в написанні контрольної!
Ответить
ан | 07.05.2010 16:09
Хорошая книга... Я как раз готовлюсь к экзамену по этому предмету, и сдесь я нашла много ответов. Спасибо!
Ответить
Mika | 04.05.2010 18:20
все дуже гарно, але допишіть сайт, плз, так, щоби була навігація хоча б "на наступну сторінку". Час - це гроші... і нерви. Тому прошу. І дякую)
Ответить
Natalya | 04.05.2010 13:52
I am ready
Ответить
Руслан | 30.04.2010 22:17
Та нє, чого, добре мати таку під рукою. )) При потребі на неї цілком можна покластися. Я от дипломну зараз пишу. Зважаючи на те, що це просто лекції, мені підходить.
Ответить
ГеОрГ_V | 28.04.2010 17:40
Книженция любопытная. Спасибо!
Ответить
Богдан | 26.04.2010 15:43
Дякую, помогло спекатись невгамовну студентку :))
Ответить
Фраєр | 26.04.2010 13:40
ХуйнЯЯЯЯ!!!!
Ответить
yg | 11.04.2010 15:33
тупа книга
ОтветитьКак часто вы пользуетесь базой рефератов?


    Главная  |  Реклама на сайте  |  Карта сайта  |  Контакты